Materiały budowlane na stropy

Budowa obiektów takich jak domy jest czynnością złożoną i wymaga odpowiedniej wiedzy. Projekt wykonawczy uwzględnia nie tylko schemat konstrukcji domu, ale również wskazuje technologie oraz materiały jakie należy zastosować dla optymalnych efektów. Jak wszystko wypadnie w praktyce zależy już od wykonawcy, który wziął na swoje barki ciężar przeprowadzenia wszystkich prac.

Często to on podejmuje kluczowe decyzje związane z materiałami jakie zostaną użyte, choć ostatnie słowo należeć powinno do kierownika budowy. Jedna z ważnych decyzji jakie należy podjąć wiąże się z doborem materiałów do budowy stropów dachowych. Tutaj mamy kilka możliwości, z których najbardziej tradycyjną i najczęściej wykorzystywaną w praktyce jest drewno.

Stropy drewniane są stosowane od wielu lat i materiał ten sprawdza się nadspodziewanie dobrze. Jest łatwy w obróbce, elastyczny i wytrzymały na obciążenia. Nawet w warunkach pożaru drewno radzi sobie lepiej niż stal, która pod wpływem temperatury szybko traci swoją nośność.

Inną wadą stropów drewnianych podnoszoną w fachowych publikacjach jest słaby zakres izolacji od hałasu. To generalnie prawda, aczkolwiek również z tym można sobie poradzić. Już wiele lat temu izolowano stropy z drewna za pomocą warstwy gliny wymieszanej z sieczką – była to tak zwana polepa.

Aktualnie stosuje się rozwiązania nowocześniejsze, takie jak chociażby podłogi pływające. Drewno w stropie wciąż trzyma się mocno, ale stal również może liczyć na swoich zwolenników. Ostateczny wybór należy do inwestora oraz wykonawców.

www.shackit.pl