Budowa domu od podstaw

www.dzierzawski.info

Klamka zapadła – budujemy dom. Wielu, którzy się na to zdecydowali dopiero z czasem pojmie, na jak poważne przedsięwzięcie się porwali. Tak naprawdę budowa własnego domu jest największym projektem jaki większość z nas zrealizuje w swoim życiu.

Zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym. Pierwszym poważnym krokiem jaki czyni w tym kierunku większość inwestorów indywidualnych jest wzięcie kredytu w banku, bo jedynie z takim finansowym wsparciem jesteśmy w stanie cokolwiek zrobić. Mało kto dysponuje bowiem odpowiednią ilością gotówki.

Musimy również pamiętać o tym, że budujemy dom od podstaw, czyli wszystko będziemy musieli zrobić sami. To rzecz jasna słowa, których nie należy traktować dosłownie – technicznymi kwestiami zajmie się wykonawca, który dysponuje odpowiednią wiedzą i zapleczem. Mając go możemy być spokojni o to, że ściany będą proste, dach szczelny, a fundamenty mocne.

Wszystko to przy założeniu, iż nawiążemy relację z solidnymi fachowcami. Nad ich działaniami musi czuwać kierownik budowy. Każdy etap podejmowanych na budowie działań pociąga za sobą konkretne koszty.

Są one daleko zróżnicowane w zależności od tego, co dokładnie chcemy zbudować, jakie wydatki przewiduje projekt wykonawczy i po jakie materiały sięgniemy. Zazwyczaj każdy chce na materiałach choć trochę oszczędzić, w czym znacznie pomagają znajomości i pomoc kierownika. Jego powiązania i dojścia bywają szalenie pomocne.

Odradzamy natomiast oszczędności polegające na wyborze najtańszych komponentów na rynku.

IndustrialGO